Életmód

A gyógyító fokhagyma 
A fokhagyma valóságos csodaszer, mert kiűzi a szervezetből a férgeket, növeli a nemi vágyat, megvédi a szívet a megbetegedéstől, a vámpírokról meg ne is beszéljünk!. Nyersen a legegészségesebb, de ételben, főve is kiváló.
A fokhagymát a vámpírok távoltartásához szükséges eszközként szokták viccesen emlegetni - hogy azonban tényleg távol tartja-e, nem tudjuk megmondani, de kutatók szerint megvédheti a szívünket. Védelmet jelenthet a fokhagymaolaj fogyasztása a szívproblémák kialakulása ellen, mivel megelőzi a sejtkárosodást - jöttek rá kutatók.


Büdös, de jóóóó!
Ez a hagyma, amelyet - ha jót akarunk magunknak - leginkább akkor eszünk, ha már sehová sem megyünk aznap, olyan összetevőt tartalmaz, mely megelőzi a szív szövet-roncsolódást, mely hosszabb távon szívrohamhoz vezethetne.
A tudósok olyan egereken tesztelték a diallyl triszulfid nevű összetevőt, melyek szívkárosodás kockázatának voltak kitéve, elzáródott koszorúereik miatt. A kezelés valóban kétharmadára csökkentette a szívszövet -károsodást. A diallyl triszulfid, mely a fokhagymaolaj része, hidrogén-szulfidot szabadít fel, melyről már korábban kimutatták, hogy kis mennyiségben védi a szív szöveteit.
Manapság fokhagymaolaj formájában tehát szájon át is bevihetjük szervezetünkbe ezt a hasznos anyagot - az orvosok minden olyan szituációban használhatják, amikor hidrogén szulfidra lenne szükség.
David Lefer professzor az Emory egyetemről elmondta: azon dolgoznak, hogy szájon át bevehető szereket alkossanak, melyek szintén hidrogénszulfidot szabadítanak fel. Így elkerülhető lenne, hogy ezt a hasznos hatóanyagot csak injekció formájában lehessen beadni, és ne csak vészhelyzet esetén. Hozzá kell tenni, hogy nagy mennyiségben a hidrogén-szulfid erős méreg, a közelében néhány lélegzetvétel is halálhoz vezethet.

Együk magunkat egészségesre!

Néha a legegyszerűbb módszerek a legjobbak. Az ősidők óta ismert és használt zöldségek és gabonák mindig bevethetőek, ha fáradtnak, kedvtelennek érezzük magunkat, de akkor is bevethetünk egy-egy káposztás vagy rizsnapot, ha néhány kilófeleslegtől szeretnénk megszabadulni.

                                              

A cikk küldési funkciót csak bejelentkezett látogatók haszn
Bejelentkezéshez klikk ide

KÁPOSZTA

A káposzta (összes „rokonával” együtt!) nagyon gazdag vitaminokban, különösen C-vitaminban (100 g káposztában 40 mg C-vitamin van), de K- és B1-, valamint E-vitaminban is. A zöld levelekben sok a béta-karotin, amely antioxidáns, a légúti daganatos megbetegedések ellen védő hatása van és segíti a látást is. Gazdag élelmi rostokban, az ásványi anyagok közül pedig a kalcium mennyisége kiemelkedő és a vasé is jelentős. A káposztában lévő, csípős ízű mustárolaj antibakteriális hatású, tulajdonképpen természetes antibiotikumnak tekinthető. Tiocianátot is tartalmaz, amely gyomorfekély esetében jótékony hatású. A káposzta sokoldalúságát bizonyítja, hogy hatásos a gyomor, bélrendszer, tüdő, mell és a petefészek rosszindulatú daganatos betegségeinek megelőzésében, sőt egyes vélemények szerint bizonyos esetekben a már kialakult rákot is képes gyógyítani. A kalóriaszegény étrendre szorulóknak jó hír, hogy értékes összetevői mellett száz grammjában csupán 31, a savanyú káposztában pedig ennél is kevesebb, mindössze 20 kalória van, miközben az ajánlott napi rostbevitel egytizedét fedezi ez a mennyiség.

Tippek – tanácsok
A népi gyógyászat a káposztát nemcsak belsőleg ajánlja, hanem például a leveleit reumatikus fájdalmak ellen, borogatásra is. Sodrófával vagy egy üvegpalackkal kicsit megtörve használták, hogy a gyógyító nedve jobban hathasson.

RIZS
A rizs 76 százalék keményítő – amilóz és amilopektin – formájában jelenlévő szénhidrátot, 7-8 százalék fehérjét és 1,3 százalék zsírt tartalmaz, 0,6 százaléka pedig ásványi anyagokból és nyomelemekből áll. Főként foszfort, vasat és magnéziumot tartalmaz. Kevés benne a nátrium, a kalcium és a kálium. Csekély nátrium-tartalmánál fogva magas vérnyomás, túlsúly, szívelégtelenség, ödémás láb, vizenyőképződés esetén különösen hasznos a fogyasztása.
A fehér, főtt rizs 100 grammja összesen 100 kalóriát tartalmaz – mivel szénhidrátjainak jelentős részét az emberi szervezet nem képes feldolgozni –, s mindössze 0,5 gramm zsír található benne. Fele olyan sovány, mint azonos mennyiségű főtt tészta. Szénhidrátjai alacsony glikémiás indexűek, ezért fogyasztása a vércukorháztartás szempontjából kedvező.
Növényi rostjai serkentik a bélműködést. Mivel gluténmentes, lisztérzékenyek is fogyaszthatják, akárcsak a belőle készült rizsliszttel készült ételeket.
Kifejezetten sok, a bőr karbantartásához szükséges vitamin található benne. Különösen a barna rizs korpája gazdag B1- és B2-vitaminban. A B1-vitamin hiányában fellépő beriberi nevű avitaminózis felfedezése a rizshez kötődik. Az érdekességek között részletesen is kitérünk rá. Teljesen hiányzik viszont belőle az A-, B12-, C- és D-vitamin.
A legtöbb fehérje és vitamin, különösen a B-vitaminok, az E- és K-vitamin, a hántolatlan rizs korpájában van. A hántolatlan rizs valamennyi esszenciális aminosavunkat tartalmazza. A fehér rizsben kevesebb a fehérje, de jól hasznosítható fehérjeforrás.
Hántolva tápanyagtartalmánál fogva inkább köretnek alkalmas, hántolatlanul azonban teljes értékű táplálék lehet.


NAPRAFORGÓMAG

A napraforgómag nemcsak finom rágcsálnivaló, hanem bőséges olajtartalma is kiemeli az olajat adó növények közül. A napraforgómag 47 százalék olajat tartalmaz, és annak 65 százaléka esszenciális olaj. Ásványi anyagokat, nyomelemeket is bőven találunk benne. Hatóanyagai: cholin, linolein, olein, lecithin, a virágjában xanthophyll. A benne lévő hatóanyagok, összetevők kedvező élettani hatásainak köszönhető mai népszerűsége. Az egészséges életmód hívei különösen a magas E-vitamin, telítetlen és esszenciális zsírsavtartalma miatt becsülik.

Tippek, tanácsok

Nyálkalerakódás, izzadás esetén, ha elhúzódó meghűlés kínoz, természetgyógyászok a napraforgóteát ajánlják. Prosztataprobléma, ideggyengeség, magas koleszterinszint, vizelési gondok kezelésére is jó hatású lehet a napraforgómag fogyasztása, akár hagyományos módon nyersen, akár hámozottan, kicsit megtörve, teának főzve. Ennek receptje: egy liter vízbe tegyünk egy-két deci tisztított, tört napraforgómagot és lassú tűzön forraljuk 20-30 percig. Egy nap alatt el lehet fogyasztani ezt a mennyiséget (melegen, mert az olajtartalma miatt nem jó hidegen). A napraforgósziromnak lázcsillapító, nyugtató, vérnyomáscsökkentő hatást tulajdonítanak. A néphagyomány epilepsziánál alkalmazza: naponta egy maggal többet harminc napig, aztán vissza, napi eggyel kevesebbet.
Leveleiből, a virágfejből illetve a friss, érett magból tinktúrát is készítenek, amit malária ellen ajánlottak a népi gyógyászat ismerői (Varró Aladár Béla gyűjtése nyomán).

Nincsenek megjegyzések: